TOP

Co to jest handicap? Czym różni się europejski od azjatyckiego?

Handicap to rodzaj zakładu, w którym jedna z drużyn już na starcie otrzymuje przewagę. Celem takiego rozwiązania jest wyrównanie szans zespołów. Handicap został wprowadzony, by rozwiązać problem zespołów-faworytów z niskim kursem. Ponadto umożliwia zwrot zakładu za wynik remisowy.

Handicapy sztucznie wyrównują potencjalne siły między drużynami rozgrywającymi spotkanie. Kursy obniżają się lub podwyższają o tyle bramek, miejsc lub punktów, na ile ustawił próg bukmacher. Jeśli handicap wynosi 0, w meczu nie ma żadnego faworyta, a oba zespoły traktowane są na równi.

Handicap europejski

W zakładach bukmacherskich wyróżnia się dwa rodzaje handicapów – handicap europejski i handicap azjatycki. Europejski, oznaczany symbolem EH, charakteryzuje się trzema opcjami wyników do obstawienia:

  • wygrana gospodarzy,
  • remis,
  • wygrana gości.

W przypadku tego rodzaju zakładu do określenia linii handicapu używa się głównie liczb całkowitych (np. 1:0, 3:0, 0:2 itd.).

Handicap europejski najlepiej wyjaśnić na przykładzie.

Przykład: W meczu Górnik Łęczna kontra Legia Warszawa zdecydowanym faworytem jest drużyna ze stolicy. W takiej sytuacji bukmacher może przydzielić handicap Górnikowi na poziomie 1:0 (z automatu doliczana jest mu bramka przewagi). Oznacza to, że aby kurs na Legię Warszawa był wygrany, musi ona wygrać z Łęczną przynajmniej różnicą dwóch bramek. Takie rozwiązanie sprawia, że obstawianie nawet z góry przesądzonych meczy nie jest oczywiste.

Handicap AH, tzw. azjatycki

Azjatycki handicap można rozpoznać po tym, że do wyboru są jedynie dwie opcje wyników do obstawienia. W przypadku gdy rywalizujące ze sobą drużyny zremisują, gracz otrzymuje zwrot postawionego zakładu (również jeśli faworyt wygra jedną bramką, a handicap był ustawiony na 1:0). Dodatkowo w azjatyckim handicapie linia może mieć wartość połówkową.

Przykład: 0.5 handicapa w meczu dla Wisły Kraków ze Śląskiem sprawi, że taka sama liczba goli drużyn nie będzie automatycznie oznaczała remisu lub przegranej Krakowa.

Dlaczego został stworzony handicap AH?

Azjatyckie handicapy, jak wskazuje sama nazwa, pochodzą z Azji. Zastosowanie zakładów 2-drogowych sprawia, że bukmacherzy mogą obniżać swoją marżę, zmniejszając ryzyko przyjmowania kursów. Dodatkowo takie rozwiązanie przyciąga większe rzesze graczy.

Zalety AH:

  • szansa wygranej, nawet jeśli typowana przez nas drużyna przegra mecz,
  • niższe marże bukmacherów,
  • zwrot zakładów przy remisowym wyniku,
  • wyrównane stawki,
  • w przypadku dzielonych handicapów, traci się tylko połowę zakładu.
Categories Ciekawe