TOP

Inwestycja w nieruchomość – jaką wybrać?

Wiele osób uważa inwestycję w nieruchomości za najlepszy sposób lokowania pieniędzy. Pod wieloma względami jest to słuszne podejście. Jednym z argumentów jest między innymi możliwość czerpania zysków z ewentualnego wynajmu. Jednak inwestorzy często stają przed ogromnym dylematem – jakiego rodzaju nieruchomości opłacają się najbardziej?

Nieruchomości komercyjne

Jedną z możliwości ulokowania pieniędzy są nieruchomości komercyjne. Są to wszelkie budynki, które nie mają funkcji mieszkaniowej, lecz są przystosowane do prowadzenia działalności gospodarczej. Należą do nich:
– budynki przemysłowe,
– magazyny,
– hale produkcyjne,
– powierzchnie biurowe,
– powierzchnie umożliwiające prowadzenie działalności usługowej (na przykład pralni, pogotowia krawieckiego czy punktu naprawy zegarków),
– powierzchnie umożliwiające prowadzenie działalności leczniczej (między innymi budynki zaadaptowane pod kliniki, gabinety lekarskie, dentystyczne czy weterynaryjne).

Czerpanie zysków z wynajmu nieruchomości komercyjnych musi opierać się stosowną umowę podpisaną przez obydwie strony. Należy jednak pamiętać, iż taka umowa z reguły podpisywana jest na długi okres czasu, a jej wypowiedzenie nie będzie możliwe przez upływem terminu wskazanego na piśmie. Staje się to sporym problemem w przypadku chęci sprzedania nieruchomości lub znalezienia innego, bardziej intratnego, najemcy.

Nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego

Inwestorzy mają do wyboru dwa rodzaje nieruchomości: pochodzące z rynku pierwotnego oraz pochodzenia wtórnego. Pierwsze są nowymi, nigdy nie użytkowanymi budynkami. Ich zakup z pewnością jest opłacalny – głównie przez wzgląd na to, że w nowych budynkach ceny najmu są wielokrotnie wyższe. Jednak cena samej nieruchomości również jest wysoka; z tego powodu wielu inwestorów rezygnuje z zakupu budynku z rynku pierwotnego na rzecz nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego.

Nieruchomości komercyjne pochodzenia wtórnego kuszą klientów atrakcyjną ceną. Należy jednak mieć na uwadze, że często wymagają przeprowadzenia remontu. Przed zakupem należy więc obliczyć koszta, jakie będzie trzeba ponieść z tytułu remontu i zdecydować, czy inwestycja w „stary” budynek jest w ogóle opłacalna. Często okazuje się, że koszt zakupu i remontu dorównuje kwocie, jaką trzeba zapłacić za zupełnie nowy budynek.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – grunty inwestycyjne

Categories Ciekawe
https://funniestfemale.com/lampiony-na-zewnatrz-elegancja-i-praktyczna-dekoracja/ katowice adwokat https://magicflvacation.com/prace-remontowe-na-drogach-co-warto-o-nich-wiedziec/