TOP

Jak działa pneumatyka?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez jakichkolwiek maszyn pneumatycznych. Tak naprawdę bowiem niewiele jest dziedzin życia, w których w ogóle się ich nie wykorzystuje. Napotkać można je w życiu codziennym, jak i w halach produkcyjnych. Czym właściwie jest pneumatyka? Co decyduje o jakości urządzeń pneumatycznych?

Siła powietrza

Jak się okazuje, działanie urządzeń pneumatycznych jest stosunkowo proste. Działają one dzięki zawartości powietrza, pełniącego rolę czynnika roboczego. Przemieszczające się powietrze powoduje ruch mechanizmu, który dzięki odpowiedniemu zamontowaniu wprawia w ruch całą maszynę, urządzenie, czy też na przykład mebel.

Generalnie, powietrze nie ma żadnych szczególnych właściwości, dzięki którym najlepiej nadaje się do pełnienia funkcji czynnika roboczego. Jest to jednak gaz, do którego jest bardzo łatwy dostęp. Większość innych gazów albo jest kosztowna, albo też zanieczyszcza powietrze, dlatego właśnie, praktycznie zawsze korzysta się z powietrza.

Rola zaworów rozdzielających

Omawiając mechanizmy pneumatyczne koniecznie trzeba wspomnieć o zaworach rozdzielających. Nie ma wątpliwości, że należą one do tych najważniejszych elementów mechanizmu.

Zawory rozdzielające przede wszystkim mają umożliwić użytkownikowi zapanowanie nad pracą danego mechanizmu. Jeśli w układzie pneumatycznym nie byłoby zaworów rozdzielających, maszyna działała by w niekontrolowany sposób.

Warto zauważyć, że w wielu mechanizmach pneumatycznych, zwłaszcza tych bardziej zaawansowanych, występują także jeszcze inne zawory. Wszystkie razem tworzą one skomplikowane i dające duże możliwości mechanizmy.

Gdzie są mechanizmy pneumatyczne?

Z pewnością, dla wielu ludzi kwestie pneumatyki i układów pneumatycznych brzmią dość tajemniczo. Pozornie wydaje się, że temat dotyczy jedynie jakiś maszyn o wyższym poziomie zaawansowania. Jednakże, jest zupełnie inaczej. Rzeczywiście w maszynach, również przemysłowych, montuje się wiele różnorodnych układów pneumatycznych. Niemniej jednak, przemysł to tylko jedno z wielu ich zastosowań.

Ponadto, wynalazki pneumatyki są dzisiaj obecne w każdym domu. Stanowią części elementów wyposażenia mieszkań. Najpopularniejsze są w meblach,w których coraz częściej zastępują tradycyjne zawiasy. Zawory rozdzielające dają większą kontrolę nad otwieranymi czy zamykanymi drzwiczkami niż tradycyjne zawiasy. Poza tym, pneumatyka jest zauważalna też w innych meblach. Między innymi element pneumatyczny stanowi ważną część krzesła z regulowanym poziomem siedziska.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Categories Ciekawe