TOP

Jak przebiega renowacja starych budynków?

Pałace, kościoły, dworki wybudowane kilkaset lat temu, które przetrwały do czasów obecnych, zazwyczaj poddawane są renowacji. Co więcej, powinny być poddawane regularnej kontroli, aby w razie potrzeby można było szybko poddać je odpowiednim pracom renowacyjnym. Jak przebiega renowacja budynków zabytkowych? Na czym polegają takie czynności?

Duże wyzwanie

Na rynku jest sporo firm oferujących renowację budynków, choć nie jest to zadanie takie proste, jak może się wydawać. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć nieruchomość przed wilgocią, która jest największym wrogiem. Na wilgotnych, starych ścianach rozwijają się grzyby, pleśnie, które stanowią duże niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi w nich przebywających, jak i dla murów, które tracą termoizolacyjność. Jeżeli mury są wilgotne, niestety bardzo negatywnie wpływa to również na ich wytrzymałość, większe są także koszty ogrzewania. W ramach pracy renowacyjnych budynku zazwyczaj likwiduje się szkody wyrządzone przez wodę. Niekiedy konieczna okazuje się wymiana hydroizolacji ścian fundamentowy, a także osuszenie budynku, wymiana wypraw tynkarskich oraz odpowiednia impregnacja powierzchni ceglanych.

Prace trzeba powierzyć naprawdę dobrym specjalistom

Renowacja budynków to prace bardzo skomplikowane, wymagające posiadania nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również dużego doświadczenia. Firmy budowlane, które na co dzień zajmują się wykańczaniem budynków mieszkalnych, z pewnością nie poradzą sobie z takim zleceniem. Prace renowacyjne trzeba powierzyć firmie, która specjalizuje się w tego typu rzeczach. Renowacji nie można dokonać bez zgody właściwego dla danego terenu konserwatora zabytków. Na uwadze trzeba mieć również to, że do przeprowadzenia prac konserwacyjnych i renowacyjnych, należy używać materiałów zbliżonych składem, do tych, z których był wykonany budynek.

Główna zasada jest taka, aby przed poczynieniem jakichkolwiek planów dotyczących renowacji budynku zapoznać się dokładnie z zachowaną dokumentacją projektową.

Jak widać renowacja budynków to bardzo trudna sprawa i trzeba wynająć naprawdę doświadczoną firmę, aby uzyskać pożądany efekt. Należy mieć na uwadze też to, że nie można rozpocząć prac bez zgody konserwatora.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Categories Ciekawe