Transport ma kluczowe znaczenie w łańcuchu dostaw, ponieważ dzięki niemu istnieje możliwość szybkiego dostarczenia towaru z punktu A do punktu B na dowolną odległość i dowolnym środkiem transportu. Należy jednak mieć na uwadze, iż większa efektywność transportu i mobilności może wiązać się z szeregiem wyzwań, które dotyczą potrzeby odpowiedniego zabezpieczenia przesyłki, aby uchronić ją przed uszkodzeniem i obniżeniem wartości znajdującego się w opakowaniu towaru. Jakie praktyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka uszkodzenia przesyłki i dostarczenia jej w nienaruszonym stanie?
Wybór zewnętrznego materiału pakowego dla przesyłki
Jedną z kluczowych kwestii w zabezpieczaniu towaru do przesyłki jest wybór odpowiedniego opakowania transportowego. Ważne, aby uwzględnić rodzaj transportowanego towaru, jego podatność na uszkodzenia, zgniecenia, wstrząsy, uderzenia. Istotny jest również jego kształt, wymiary i waga.
Jedną z najczęściej wybieranych opcji są opakowania tekturowe, które wyróżnia lekkość, standardowy kształt, duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W tego typu opakowaniach nierzadko wysyła się akcesoria elektroniczne, czy szklane. Jest to ponadto opcja tańsza, bardziej ekologiczna i ekonomiczna. Taki karton można następnie wykorzystać w innych celach (przechowywanie lub kolejna przesyłka) bądź poddać go recyklingowi.
Wysokiej jakości opakowania kartonowe należy dobrać również pod kątem gramatury i grubości samej tektury. Im jest ona grubsza, tym większą sztywnością się charakteryzuje, dzięki czemu znacznie lepiej chroni zawartość przed uszkodzeniem.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych opakowań — nie tylko kartony tekturowe, ale także palety, skrzynie ze sklejki, płyty pilśniowej, drewna, OSB, czy skrzyniopalety.
Wypełnienie przesyłki
W zależności od rodzaju transportowanego towaru nie zawsze możliwe jest kupienie indywidualnie dostosowanego kartonu do określonego produktu. W takiej sytuacji należy zadbać o to, aby towar był bardziej stabilny i prawidłowo unieruchomiony w opakowaniu. Dzięki temu nie będzie się przesuwał, obijał o pozostałe przedmioty, co mogłoby wpłynąć na jego wartość, jak i na samą satysfakcję klienta.
Wypełnieniem może być dostosowany kształtem i prawidłowo przylegający do towaru styropian, wypełniacz tekturowy, wypełniacz papierowy, wełna drzewna, kartonowe plastry miodu, ścinki z tektury falistej, folia bąbelkowa itd.
Prawidłowe zabezpieczenie zamknięcia przesyłki
Należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu opakowania, aby jego zawartość nie uległa uszkodzeniu i nie otworzyła się w trakcie transportu. W tym celu można posłużyć się odpowiednimi taśmami z tworzywa sztucznego służącymi do owinięcia przesyłki. Inną opcją jest zaklejenie taśmą pakową góry i dołu przesyłki, szczególnie jeśli stosuje się opakowania fasonowe. W tym celu lepiej posłużyć się profesjonalną taśmą, rezygnując z tej na domowy lub biurowy użytek, gdyż może ona ulec łatwemu uszkodzeniu lub odklejeniu.
Etykiety i dokumentacja przesyłki
Kolejną istotną kwestią jest nie tylko fizyczne zabezpieczenie przesyłki, ale również upewnienie się, iż nie dojdzie do jej zagubienia w trakcie transportu. Ważne, aby posiadała ona odpowiednie oznakowanie w formie etykiety adresowej z pełnymi danymi adresowymi nadawcy i odbiorcy oraz numery kontaktowe. W razie konieczności dołączenia do przesyłki listu przewozowego lub innych istotnych dokumentów, warto zastosować przylgę kurierską. W ten sposób zabezpieczy się je przed uszkodzeniem, podarciem, wilgocią itd.
Na opakowaniu powinny także znajdować się odpowiednie oznakowania dotyczące obsługi paczki. Mowa tutaj przykładowo o ostrzeżeniu, iż w paczce znajdują się szklane produkty lub o konieczności dbania o stawianie paczki we właściwej pozycji góra-dół.
Właściwe zabezpieczenie przesyłki na czas transportu jest kluczowe, gdyż od niego w dużej mierze zależeć będzie ochrona zawartości przed uszkodzeniem i obniżeniem jej wartości rynkowej. Jeśli poszukujesz producenta wysokiej jakości opakowań, skontaktuj się z firmą Pako-Bud z Łodzi.