Jeśli bierzemy w rachubę fuzję naszego przedsiębiorstwa bądź mamy w zanadrzu podpisanie jakiejś poważnej umowy, musimy zadbać aby nasi kontrahenci nie odczuwali nadmiernego ryzyka. Nie mogą obawiać się negatywnych skutków prawnych, mogących wynikać ze współpracy. Właśnie po to warto zdać się na audyt sprawozdań finansowych.
Audyt na zapas
Wielu inwestorów rozwiązanie ewentualnych kwestii widzi w zatrudnieniu prawnika. Niewątpliwie, doradztwo prawne jest bardzo ważne, jednak co rusz pojawia się ono już w momencie, gdy niechciane skutki dotknęły spółkę. Działanie post factum, nawet z zatrudnieniem najlepszego prawnika, nie jest w stanie całkowicie uzdrowić sytuację. Rozwiązaniem, które znacznie limituje skutki wystąpienia niepożądanych działań, jest audyt prawny przedsiębiorstwa.
Poza bezspornymi sytuacjami, takimi jak przygotowywanie podpisania umowy, nabycie pakietów udziałów, czy przygotowywania do przejęcia, połączenia lub przekształcenia, audyt sprawozdań finansowych podejmuje się również w odniesieniu do innych obszarów działalności podmiotu gospodarczego. Dobrze przeprowadzony audyt pozwala na wiarygodną ocenę stabilności finansowo – prawnej.
Co obejmuje LDD?
Zakres czasowy przeprowadzanego audytu prawego jest uzależniony od formatu podmiotu gospodarczego, sfery jego działania, a także poziomu złożoności jego powiązań kapitałowych. Podsumowanie, które sporządzane jest na jego zakończenie, zawierać musi krytykę całokształtu działania spółki. Wskazać błędy i braki. Zakończyć się rekomendacją, która będzie podstawą do dalszych działań.
Audyt sprawozdań finansowych tworzony jest w oparciu o badania i lustrację dokumentacji – akt rejestrowych i sądowych, ksiąg wieczystych, zawartych umów. Obraz spółki tworzony jest w oparciu o bezpośrednie rozmowy z jej przedstawicielami, a także bezpośrednie oględziny miejsca pracy, czy też ewentualnej produkcji. Dla oszacowania odpowiedzialności spółki konieczna jest również ocena jej stanu majątkowego, posiadanych ruchomości i nieruchomości. Dopiero takie kompleksowe podejście pozwala na rzetelne określenie kondycji podmiotu i wydanie rekomendacji. Poza prowizorycznymi audytami, zasadne jest wykonywanie ich metodycznie, uzyskując w ten sposób aktualne informacje na temat bezbłędności i efektywności podmiotu. uzyskane w ten sposób informacje pozwolą z wyprzedzeniem podjąć nieodzowne działania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC