W przypadku domów jednorodzinnych, czy wielorodzinnych licznik energii elektrycznej zamontowany jest w specjalnej skrzynce. Oczywiście właściciele mają do niej klucz , co sprawia, ,że można kontrolować licznik prądu i w razie ewentualnych problemów informować dostawcę energii elektrycznej. Oczywiście na rynku dostępne są różne rodzaje liczników energii elektrycznej. W blokach z klei skrzynki zazwyczaj znajdują się na klatce schodowej , przy mieszkaniach. Liczniki na ogół zabezpieczone są plombami, aby nie doszło do kradzieży energii.
Licznik energii elektrycznej – rodzaje
Najpopularniejszy i wciąż najczęściej wybierany jest licznik prądu indukcyjny. Jego praca nalicza kilowatogodziny. Poprzez ruchy tarczy można zauważyć szybkość poboru prądu. Moc mierzona jest poprzez natężenie i dokładny przepływ. Znajdują się w nim dwie cewki, które wytwarzają pole magnetyczne. Licznik prądu nalicza zużycie poprzez obrót tarczy. Zazwyczaj w tym liczniku prądu występuje jeden miernik. Dostępne są również liczniki prądu elektroniczne. Ich zaletą jest możliwość zdalnego odczytu, bez konieczności wizyt inkasentów. Również klient nie musi podawać telefonicznie, czy poprzez stronę wartości pomiaru. Co jest udogodnieniem. Obecnie najnowocześniejszym modelem jest licznik prądu inteligentny. Taki licznik prądu, wysyła co określony czas aktualny stan poboru energii. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż nawet w razie małej awarii dostawca jest niemal natychmiast powiadamiany, a w ten sposób unika się możliwości przerw w dostawie prądu.
Licznik trójfazowy, czy jednofazowy
Jeszcze do niedawna w domach stosowało się tylko i wyłącznie liczniki jednofazowe. Obecnie w wielu przypadkach takie rozwiązanie się nie sprawdza. Zatem jeżeli w mieszkaniu posiadamy wiele sprzętów, jak i korzystamy z bojlera, czy płyty indukcyjnej konieczna może być wymiana licznika jednofazowego, na licznik trójfazowy. Jeżeli jesteś jeszcze na etapie planowania warto już pomyśleć i zastosować najbardziej adekwatne rozwiązania, które w przyszłości pozwolą uniknąć ci problemów.
Licznik trójfazowy jest także obowiązkowy jeżeli korzystamy z pompy ciepła, bądź prowadzimy lokal, czy inną firmę. Schemat i podłączenie licznika trójfazowego warto powierzyć specjalistom z doświadczeniem, gdyż nie jest ono takie łatwe. Zależy ono od parametrów, obciążenia, jak i ilości pomieszczeń oraz gniazdek. Licznik trójfazowy wykorzystuje tzw. układ i prąd przemiany. Całość oparta jest na trzech przewodach, gdzie prądnice są na tej samej sekwencji.