TOP

Co należy wiedzieć o zbrojeniach budowlanych?

Zapewne większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla budynku są jego fundamenty. Mało kto jednak wie, z czego właściwie składają się fundamenty. Warto niewątpliwie wiedzieć, że przede wszystkim jest to beton oraz zbrojenia budowlane.

Funkcja betonu

Jeśli chodzi o beton, jest on dzisiaj wykorzystywany przez budowniczych na całym świecie do stawiania fundamentów. Zdaje się, że nie ma drugiego materiału, który równie dobrze by się do tego nadawał. Jak się jednak okazuje, jeśli beton nie jest wzmocniony poprzez wspomniane już nieco wcześniej zbrojenia budowlane, nie spełnia on w ogóle swojej funkcji.

Beton wcale nie jest bowiem aż tak trwały, jak się powszechnie uważa. Jest to materiał, który może ulec skruszeniu, jak również rozciągnięciu. Ażeby temu zapobiec, podczas stawiania fundamentów trzeba skorzystać nie tylko z betonu, ale również ze zbrojeń budowlanych.

Co to właściwie jest?

Wiemy już jakie jest zastosowanie zbrojeń budowlanych, jednakże czym one właściwie są? Okazuje się, że są to po prostu pręty, wykonane z najwyższej jakości stali, czyli stopu żelaza oraz węgla. Jednakże, ażebyśmy mogli mówić o prawdziwych zbrojeniach budowlanych, pręty o których mowa muszą być odpowiednio ze sobą połączone.

Generalnie, konstruktorzy zbrojeń budowlanych wykorzystują dwa odmienne sposoby łączenia ze sobą prętów. Jeśli chodzi o zbrojenia, które wykorzystywane są podczas stawiania domów jednorodzinnych, przeważnie pręty w nich są ze sobą zgrzewane. Jednakże, łączenie to okazuje się niewystarczające, jeśli chodzi o fundamenty budynków o znacznie większych gabarytach. W takim przypadku konieczne okazują się strzemiona.

Stal z atestem

Przeważnie, do produkcji zbrojeń producenci wykorzystują najlepszą dostępną stal. Jednakże, zdarzają się oszuści, którzy sprzedają zbrojenia budowlane wykonane z bardzo niskie jakości stali. Warto sprawdzać, jakie zbrojenia kupujemy, gdyż jeśli kupimy zbrojenia niskiej jakości grozi to nie tylko stratą pieniędzy, ale również prawdziwą tragedią, jaką jest zawalenie się budynku.

Stal z której wykonuje się zbrojenia powinna posiadać wszelkie niezbędne atesty świadczące o jej wysokie jakości. Posiadanie przez stal tych atestów sprawia, że mamy pewność, iż idealnie nadaje się ona to tworzenia mocnych zbrojeń budowlanych, które możemy wykorzystać w fundamentach, bądź też w innych elementach konstrukcji naszego domu, czy tez jakieś innej budowli.

Artykuł przygotowany we współpracy z hurtownią stali Euro Mix Stal

Categories Ciekawe
https://texturekick.com.pl/proste-i-smaczne-dania-ktore-przygotujemy-samodzielnie-w-domu/ https://beesafe.pl/porady/gdzie-wyrzucic-opony/ https://tomaszkubis.pl/czy-warzywa-i-owoce-sa-wazne-w-codziennej-diecie/