TOP

PIWNICA ZAADAPTOWANA POD BASEN – CZY WARTO?

Nie uwzględniliśmy basenu w naszych projektach jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu? A może dysponujemy dużą piwnicą, na która nie bardzo mamy pomysł odnośnie zagospodarowania? Lub jesteśmy na tyle ekscentryczni, że naszą piwnicę zamiast w składowisko wszelkiego rodzaju urządzeń i mebli wielogabarytowych wolimy przekształcić w przyjemniejszą część naszego domu, w której będziemy mogli spędzać dni bądź wieczory świetnie się bawiąc bądź relaksując? Mowa tutaj oczywiście o urządzeniu w naszej piwnicy strefy basenowej.

 

Basen to jedna z bardziej pożądanych budowali w domach jednorodzinnych.  Urządzenie dużego basenu w naszym ogrodzie często jest kłopotliwe ze względu na niewystarczającą ilość miejsca. Od niedawna coraz modniejsze robi się urządzanie strefy kąpielowej w piwnicach domów o dużej powierzchni. Pamiętajmy, że baseny nie są pomieszczeniami często użytkowanymi przez ludzi, w związku, z czym nie wymagają 2,5 metra wysokości i okien o dużej powierzchni. Nasza piwnica może stanowić rewelacyjne lokum.

Przy budowie basenu w takim miejscu jak piwnica naszego domu ważne jest, aby zadbać o realizację wszystkich elementów takich jak wykonanie niecki basenowej (trudna operacja konstrukcyjna w niewielkich pomieszczeniach) oraz przygotowanie instalacji wodno – kanalizacyjnej. W dalszej kolejności konstruktor https://www.folkpool.pl/, będzie odpowiedzialny za wykonanie specjalnej stacji przeznaczonej do uzdatniania wody basenowej – filtrowania, chlorowania i podgrzewania oraz urządzenia do osuszania powietrza i instalacji https://www.folkpool.pl/filtry-piaskowe-hayward.

Konstrukcja niecki jak wspomnieliśmy wyżej często stanowi największe wyzwanie dla konstruktora, szczególnie jeśli zależy nam, aby głębokość basenu wynosiła przynajmniej 1,5m. Pamiętajmy, że nawet jej niewielkie zagłębienie w gruncie, które stosowane jest w konstrukcjach prefabrykowanych może stanowić zagrożenie dla fundamentów domu. Tym bardziej myśląc o basenie w piwnicy powinniśmy zrezygnować z montowania kąpieliska wraz z rynną przelewową, która sprawia, że lustro wody znajduje się na równi z posadzką, gdyż jest to rozwiązanie ryzykowane generujące dodatkowe koszty, a nie znajduje uzasadnienia w pomieszczeniach pozbawionych ciekawego widoku. Dlatego zaleca się zastosowanie tradycyjnych basenów skimerowych, które są tańsze i łatwiejsze w wykonaniu.

Istotne znaczenie na koszty eksploatacyjne i inwestycyjne będzie mieć wielkość i kształt basenu. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam, aby nasz basen był funkcjonalny to minimalne wymiary jakie możemy zastosować wynoszą:

  • Szerokość: 4-8 metrów, min. 2,5m
  • Długość: 8-12 metrów, min. 6m
  • Głębokość: 1,5 metra, min. 1,2m

Warto również pamiętać, że pomieszczenie, w którym będzie znajdował się nasz basen, koniecznie należy przewidzieć urządzenia do kontroli właściwej temperatury i wilgotność powietrza. Jest to o tył istotne, że zapobiega to tym samym rozwojowi grzybów bądź pleśni. Najkorzystniej jest utrzymywać temperaturę powietrza około 2 stopnie wyższą od temperatury wody w basenie. Aby ograniczyć nadmierne parowanie dobrze jest basen wyposażyć w dedykowane przykrycia, które zakładane są na czas nieużytkowania. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzacji lub osuszacza powietrza wyposażonego w higrostat sterujący jego pracą.

Przed podjęciem decyzji o zaadaptowaniu naszej piwnicy, powinniśmy ją dobrze przemyśleć. Należy pamiętać, iż budowa basenu we własnym domu wiąże się ze sporymi kosztami. O ile lubimy pływać, to z pewnością własne kąpielisko się przyda. Z kolei jeśli jesteśmy typami osób, które pływają raczej rzadko i basen ma bardziej mieć formę odświętnej rekreacji, powinniśmy pomyśleć o innej formie inwestowania naszych pieniędzy.

 

 

 

Categories Dom i Wnętrze