TOP

Remont: od czego zacząć i jak go zaplanować z głową?

Planowanie większego remontu w mieszkanie wiąże się najczęściej z wieloma wyzwaniami i wcale nie chodzi tylko o koszty takiej pracy, ale również o wybór fachowców i ustalenie kolejności prac tak, żeby później nie musieć ich powtarzać. Od czego zacząć dobrze przemyślany remont i jakich kroków nie warto pochopnie pominąć?

Plan remontu – ważne kwestie

Większy, domowy remont należy bezwzględnie zacząć od sięgnięcia po zwykłą kartkę papieru i wykonanie szczegółowego planu prac, jakie wskutek remontu chcemy uzyskać. Warto tu zadać sobie pytanie: jakie są cele naszego remontu? Czy mieszkanie ma zyskać więcej przestrzeni? Czy ma nabrać nowego blasku? A może chodzi po prostu o poprawki techniczne, które od lat spędzają nam sen z powiek? Po ustaleniu celu spisujemy wszystkie prace, jakie ekipa budowlana będzie musiała wykonać do zrealizowania planu i orientujemy się co do ich ceny.

Wybór ekipy budowlanej i wykończeniowej

Kolejnym krokiem rozsądnego planowania remontu jest wybór fachowców i ekipy budowlanej, która wykona zakładane przez nas prace. W przypadku np. układania płytek łazienkowych czy kuchennych warto zdecydować się na lokalną firmę posiadającą w tej dziedzinie duże doświadczenie. Warto sprawdzić kompetencje fachowca na jego stronie www, czy porównać je z renomowaną firmą z regionu, jak w przypadku Warszawy: https://doskonalewnetrza.pl/cennik-uslug/ukladanie-plytek-warszawa/. Takie porównanie pozwoli upewnić się i co do rozsądnej ceny, doświadczenie, ale również uświadomi nam, jak różne oferty mają dzisiaj firmy remontowe i jak istotny jest mądry wybór. Dobrym pomysłem jest również poczytanie opinii o firmach w internecie, tu przydadzą się mapy google, opinie w serwisach opiniotwórczych czy na forach internetowych, na których użytkownicy dzielą się wrażeniami (zarówno dobrymi, jak i złymi) o konkretnych ekipach remontowych.

Umowa, gwarancje i poprawki poremontowe

Jeśli wstępnie zdecydowaliśmy już, jaka firmę remontową wybrać pora przyjrzeć się szczegółowym warunkom umowy. Czy dana ekipa robiąca np. gładzie (jak tu: https://doskonalewnetrza.pl/cennik-uslug/gladzie-gipsowe-warszawa/) w ogóle podpisuje z klientem umowę czy nie? Czy udostępnia mu wcześniej cennik prac tak, żeby klient wiedział na czym stoi, czy też lawiruje z cenami nie podając pełnego cennika? Wszystkie takie pozornie drobne sprawy mogą mieć w czasie remontu i po jego zakończeniu ogromne znaczenie i stanowić podstawę bezpieczeństwa oraz powód do złożenia reklamacji, dlatego trzeba o nie bezwzględnie zadbać. Kolejną sprawą jest czas gwarancji udzielany przez firmy na wykonane prace remontowo-budowlane. Im dłuższy, tym większa pewność, że w razie usterek czy problemów dana ekipa przyjedzie do mieszkania i poprawi je w ramach umowy i bezpłatnie. Dobrze jest także określić jasno zasady serwisu pogwarancyjnego i sprawdzić czy wybrane przedsiębiorstwo świadczy takie usługi i za jakie pieniądze oraz w jakim czasie.

Categories Dom i Wnętrze
yfine.pl ueformichigan.com asdpic.org