TOP

Skok ze spadochronem – w tandemie?

Pomimo tego, że tandem kojarzy nam się głównie z kolarstwem i rzadko spotykanymi rowerami dwuosobowymi, to również w przypadku skoków spadochronowych dość często mamy do czynienia z tandemem. Co warto wiedzieć o skokach spadochronowych? Czy każdy może oddać skok z lecącego samolotu?

Przeciwwskazania do skoków spadochronowych?

Już na samym początku rozważań na temat skoków spadochronowych należy wyraźnie podkreślić, że niestety nie każdy może oddać samodzielny skok spadochronowy. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa całej dyscypliny. Podstawowym założeniem skoków spadochronowych jest przecież bezpieczne wylądowanie na powierzchni ziemi.
Każdy profesjonalny kurs spadochronowy zaczyna się nie od szkolenia na ziemi, ale przede wszystkim od skierowania na specjalistyczne badania medyczne. Przeciwwskazaniami są nie tylko problemy związane z lękiem wysokości, ale również przede wszystkim problemy natury kardiologicznej oraz związane z układem oddechowym. Każde z nich może prowadzić chociażby do utraty przytomności w trakcie skoku, co może być tragiczne w skutkach.

Skoki w tandemie – bezpieczniej?

Jeżeli jednak chcemy oddać swój skok ze spadochronem w bezpieczniejszych warunkach, to rozwiązaniem są skoki w tandemie. Poprzez specjalną uprząż skaczący przypinany jest do wyszkolonego instruktora i skacze się „w parze”. W ten sposób co prawda za całość skoku odpowiada instruktor, jednak emocje towarzyszące wyskoczeniu z samolotu są wciąż tożsame.

Ile kosztuje skok w tandemie?

Jednym z podstawowych pytań dotyczących skoków w tandemie są pytania dotyczące ceny tej dyscypliny. O ile w przypadku profesjonalnego kursu spadochronowego musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie przynajmniej kilku tysięcy złotych (jest to kurs pozwalający nam na samodzielne oddawanie skoków spadochronowych), o tyle w przypadku jednorazowego skoku w tandemie koszty są znacznie niższe – w większości przypadków mówimy tutaj o kwocie rzędu kilkuset złotych (przeważnie 200-400,-zł).

Dobre rozwiązanie dla każdego!

Podsumowując, skoki w tandemie to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w skokach spadochronowych. Całość szkolenia w przypadku skoków w tandemie ogranicza się przeważnie do 15-minutowego szkolenia na ziemi i próbnego przycięcia uprzęży. Już po tych kilkunastu minutach można kierować się w stronę startującego samolotu i oddać swój pierwszy skok z wysokości dziesięciu kilometrów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia z Gliwic

Categories Ciekawe
https://casasantuariosc.com/gdzie-zostal-zastosowany-blockchain/ https://adoptastate.org/nowy-kask-jezdziecki-na-co-zwrocic-uwage/ https://amtm.pl/spodnie-na-konia-jakie-wybrac/