TOP

Tusze do drukarek

Drukarki stoją na biurkach w niemalże każdym polskim domu. Najczęściej wybierane modele to drukarka laserowa i drukarka atramentowa. Mimo że ta pierwsza coraz częściej wypiera z gospodarstw domowych starszą koleżankę, wiele osób wciąż korzysta z popularnej atramentówki. Taki model drukarki pozwala nie tylko w szybki i relatywnie tani sposób wydrukować teksty. Dobrze się również sprawdza, jeśli chcemy zabawić się w domowego fotografa i wydrukować zdjęcia lub obrazy. Korzystamy z drukarki na co dzień, ale zwykle nie zastanawiamy się, w jaki sposób powstaje dzięki niej druk. Warto się jednak przyjrzeć temu mechanizmowi, chociażby przez zwykłą ciekawość.

Ogólna zasada działania

Tusze drukarki są tym materiałem, dzięki któremu tworzony jest druk. Wyróżniamy tusze drukarki barwnikowe i pigmentowe. Krople środka barwiącego wydobywają się z drukarki przez niewielkie dysze w jej głowicy. A to, co widzimy my, czyli przeciętni użytkownicy to druk na papierze, który powstał z tych małych kropelek tuszu.

Jakie mamy tusze?

Dwa podstawowe rodzaje tuszy drukarki to tusz rozpuszczalnikowy i tusz pigmentowy.
Tusz rozpuszczalnikowy to jednolita ciecz z rozpuszczonymi barwnikami. Może on tworzyć nawet bardzo niewielkie krople. Co to oznacza dla nas – użytkowników drukarki? Możliwość uzyskania wysokiej rozdzielczości obrazu. Tusz rozpuszczalnikowy nie jest jednak idealny. Charakteryzuje go podatność na czynniki zewnętrzne. Jeżeli narazimy więc wydruk na działanie promieni UV, kontakt z wodą albo tarcie, może on niezwykle szybko wyblaknąć.
Drugi rodzaj tuszu to tusz pigmentowy. Nie zawiera on kropel, ale cząstki stałe – pigmenty. Dlatego też tworzy on stosunkowo duże plamki podczas drukowania. Rozdzielność obrazu nie jest zatem wysoka. Dużą zaletą tego tuszu jest natomiast wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych – takiemu drukowi nie straszne słońce, wilgoć czy drobne uszkodzenia mechaniczne.
Jak łatwo zauważyć, właściwości tuszu rozpuszczalnikowego i tuszu pigmentowego świetnie się uzupełniają. Z tego powodu w drukarkach najczęściej stosowane są oba rodzaje tuszu naraz.

Skład tuszy do drukarki

Co musi być zawarte w tuszu, aby mógł dzięki niemu powstać druk.
Oczywiście, podstawowy składnik to substancja barwiąca – w zależności od rodzaju tuszu jest to barwnik lub pigment. Dzięki niej możliwe jest tworzenie druku.
Na pierwszym miejscu w składzie tuszu znajduje się jednak rozpuszczalnik. Najczęściej stosowane w tuszach są: woda, alkohol i keton metyloetylowy. Nazwa może sugerować, że służą one do rozpuszczania barwników. Tymczasem, są one dodawane do tuszy, aby mogły stworzyć zawiesinę.
W tuszu zawarte są też środki powierzchniowo czynne i zwilżające. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe.
Rozpuszczalność barwników zwiększamy natomiast za pomocą specjalnych składników oraz dyspergatora. Jest to środek, który wspomaga dyspergowanie pigmentów w tuszu.
Z tych wszystkich składników powstaje tusz, dzięki któremu w prostu sposób możemy otrzymywać wydruki w domu.

Tusze i tonery w dobrej cenie kupisz w sklepie http://tonerdodrukarki.pl/

Categories Technologia