TOP

Jak wybrać narty doskonałe?

Jazda na nartach to sport cieszący się niesłabnącą popularnością. Ogromna liczba narciarzy na stokach nie zawsze idzie w parze ze świadomością narciarzy w kwestii doboru odpowiedniego sprzętu. Wielu z nich ma tendencję do zbyt ambitnego wyboru nart, znacznie przewyższającego realne umiejętności na stoku. Jakimi wytycznymi kierować się podczas dopasowywania nart?

Długość nart

Od długości nart zależy ich stabilność oraz podatność na skręcanie. Narta dłuższa (sięgająca do połowy czoła narciarza) jest stabilna i doskonale trzyma się stoku, jednak jest mniej podatna na skręcanie. Narty tego typu doskonale sprawdzą się u osób preferujących szybką jazdę. Z kolei narta krótsza, sięgająca narciarzowi do brody, zapewnia sprawny skręt i dostosowana jest dla początkujących.

Szerokość nart

Ten parametr narty określa jej zwrotność. Powinien być dostosowany do rodzaju trasy- na twardych, ubitych stokach dobrze jeździ się na nartach węższych, o doskonałej zwrotności. Z kolei jazda poza stokiem wymaga narty szerszej.

Taliowanie narty

Taliowanie to różnica szerokości między najszerszym a najwęższym miejscem narty, czyli- między czubem a okolicą środka buta. Wartość ta decyduje o promieniu skrętu przy jeździe na krawędziach. Im większe taliowanie, tym mniejszy promień skrętu.

Sztywność wzdłużna narty (flex)

Sztywne narty dobrze sprawdzają się podczas szybkiej jazdy na twardej powierzchni, jednak skręt może wymagać znacznej wprawy. Podsumowując- twarda narta przeznaczona jest dla zaawansowanych narciarzy.

Twardość poprzeczna

Parametr ten określa tendencję narty do skręcania wzdłuż osi podłużnej podczas jazdy na krawędzi. Narta twarda jest mniej podatna na skręcanie, a tym samym szybciej reaguje na ruch ciała narciarza. Z kolei narta miękka łatwiej ulega skręceniu, jednocześnie łatwiej wybaczając błędy.

Rocker

Wyprofilowanie i uniesienie części dziobowej narty ma na celu ułatwienie skrętu. Narta z takim rozwiązaniem konstrukcyjnym posiadają strefę kontaktu ze śniegiem w części centralnej, co skraca długość krawędzi czynną podczas skrętu.

Typy nart

Na rynku dostępnych jest wiele typów nart, z czego przeważająca większość jest taliowana. Dobrym wyborem dla początkujących są modele Easycarver i Allround. Obydwa modele są bardzo bardzo zwrotne, łatwo wykonują skręty i nie wymagają włożenia większego wysiłku w jazdę. Średnio zaawansowani mogą celować w narty typu AllMountain i wspomniane Allround. Narty tego typu spokojnie dają się prowadzić na każdej trasie; są to jedne z najbardziej uniwersalnych i najczęściej kupowanych nart. Narty Freeride, Freestyle czy Race to modele dla zaawansowanych narciarzy. Cechuje je duża zwrotność; wymagają dużego nakładu siły i dobrej techniki jazdy.

Rady dla nowicjuszy

Osoby rozpoczynające swą przygodę z jazdą na nartach powinny pierwsze narty wypożyczyć z wypożyczalni nart. Z jednej strony otrzymają tam fachowe poradnictwo z zakresu doboru typu narty i jej długości, z drugiej- wstrzymają się z decyzją o zakupie nart do czasu przetestowania ich na stoku. Wybór odpowiednich nart zaowocuje bezpieczną i obfitującą w szybkie postępy nauką jazdy na nartach.

Narty na nadchodzący sezon znajdziesz na stronie http://agasport.com.pl/narty-cat-2.

Categories Zdrowie i Uroda
https://greaterrangedj.com/pomysl-na-mvp/ https://casasantuariosc.com/gdzie-zostal-zastosowany-blockchain/ https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-egzamin-na-prawo-jazdy/