TOP

Wyjątkowy blask – oświetlenie Barokko

Podczas wybierania oświetlenia kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami i potrzebami. Nierzadko indywidualne gusta w zakresie oświetlenia decydują o tym, jakie światło ostatecznie wybieramy. Wynika to z kilku czynników. Świadomość procesu zachodzącego podczas podejmowania tego typu decyzji jest ważna, jeżeli wybierane przez nas oświetlenie będzie towarzyszyło nam przez najbliższe lata.

Wrażliwość na światło

Nie wszyscy użytkownicy oświetlenia zdają sobie sprawę z tego, że nasz osobisty stosunek do aktualnie panującego oświetlenia uwarunkowany jest kondycją naszych narządów wzroku. Są ludzie, którzy źle znoszą niebieskie światło emitowane przez urządzenia takie, jak monitory, tablety i smartfony. Dobrze, jeśli każdy z nas – niezależnie od odczuwania dyskomfortu podczas długotrwałego korzystania z tego typu urządzeń – próbuje nie korzystać z nich na godzinę przed snem. Gwarantuje to lepszą jakość snu i obniżony poziom stresu. Jeżeli jednak dyskomfort związany z używaniem tego typu urządzeń jest znaczny, warto zastanowić się nad konsultacją ze specjalistą. Lekarz okulista może bowiem dobrać indywidualnie okulary specjalnie z myślą o korzystaniu z np. komputera. Noszenie tego typu okularów może pozytywnie wpłynąć na odbieranie światła przez nasze oczy, dzięki czemu informacja o tym, jak wpływa na nas oświetlenie w danym pomieszczeniu, nie będzie zafałszowana.

Indywidualne preferencje

Pracując w większej grupie osób, można niejednokrotnie spotkać się z dysonansem między odczuciami kilku osób odnośnie oświetlenia w danym pomieszczeniu. Odczuciem jednej osoby może być, że w pomieszczeniu jest „za jasno”. Inna natomiast może w tym samym czasie utrzymywać, że przydałoby się doświetlić miejsce wykonywanej pracy. Trudno zweryfikować zatem, która opcja byłaby optymalna. Oświetlenie Barokko cechuje się niezwykłą elastycznością. Jego natężenie i gama kolorystyczna ulega zmianom dostosowując się do pory dnia. Nie ma powodów do obaw – przejścia te nie są możliwe do wychwycenia. Jest to innowacyjna metoda pozwalająca na korzystanie z jednolitego światła przez osoby o niejednolitych gustach i odczuciach.

Równie istotne, jak uwzględnienie potrzeb zdrowotnych przy doborze oświetlenia, jest podjęcie decyzji, której skutki będą komfortowe dla możliwie licznej grupy jego odbiorców. Oświetlenie to istotny element każdego pomieszczenia, który rzutuje zarówno na jakość naszej pracy, jak i życia. Dobierając oświetlenie odpowiednie dla naszych oczu, czynimy im tym samym niezwykle wartościowy prezent.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Categories Dom i Wnętrze