TOP

Zachowaj ciepło wewnątrz mieszkania!

Zbliżająca się końcówka lata to ostatni moment na to, aby z bliska przyjrzeć się kaloryferom oraz naszym oknom. Te dwa elementy w najwyższym stopniu odpowiedzialne są za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Do kogo zgłosić się o poradę i pomoc?

Jak sprawdzić poprawność działania kaloryferów?

Kaloryfery to niezwykle wygodne rozwiązanie w mieszkaniach blokowych – dzięki instalacji nowoczesnych systemów z pokrętłami możliwe jest regulowanie ilości oddawanego ciepła. Przed każdym sezonem grzewczym konieczne jest jednak dokładne sprawdzenie kaloryfera, gdyż po napełnieniu ich wodą poprawki i korekty nie będą możliwe. Zazwyczaj problemem okazuje się nieszczelność instalacji grzewczej lub też problem z odpowietrzeniem systemu. Jeśli po rozpoczęciu sezonu grzewczego kaloryfery nadal nie będą dawały nam ciepła konieczne jest zgłoszenie się do administracji spółdzielni mieszkaniowej lub też wezwanie fachowców.

Czy okna mogą wpłynąć na nasz komfort cieplny?

Zdecydowanie tak, i potwierdzi to każdy, kto pamięta stare systemu stolarki okiennej. Dawniej ramy okienne wykonywane były z klasycznych desek drewnianych, najczęściej niezabezpieczonych niczym, a jedynie pomalowanych farbami. Takie rozwiązanie sprawy skutkowało rozwarstwianiem się belek i wpuszczaniem do środka chłodnego powietrza. Dzisiaj problemu nie ma – u producentów znajdziemy okna drewniano-aluminiowe lub wykonane z PCV. Ich wysoka odporność na uszkodzenia jest naszą gwarancją komfortu cieplnego. Innym ciekawym rozwiązaniem okażą się okna pasywne – ich cechą charakterystyczną jest zastosowanie kilku szyb. Dzięki temu z pomieszczenia znacznie wolniej ucieka ciepło, a wnętrze jest dobrze izolowane przed chłodem z zewnątrz.

 

Categories Dom i Wnętrze