TOP

Tusz atramentowy do drukarki

Teoria druku atramentowego jest prosta. Nad kartką przesuwa się głowica drukarki, z osadzonymi zbiornikami z tuszem. W momencie, gdy głowica (a konkretniej: osadzona w niej dysza) znajdzie się nad miejscem, w którym powinna znaleźć się kropelka atramentu, drukarka wystrzeliwuje taką kroplę tuszu. W praktyce, sam tusz jest skomplikowaną substancją.

Skład tuszu

Z czego składają się tusze do drukarek? Pierwsze co przychodzi do głowy, to oczywiście substancje barwiące – barwnik albo pigment. Stanowią one jednak zaledwie 2-8% całego atramentu. Logiczną konsekwencją jest więc duży udział rozpuszczalnika – wody, alkoholu lub ketonu metyloetylowego – wynoszący od 35 do 80 % całego składu.Poza bazą, każdy tusz do drukarki zawiera ponadto środki powierzchniowo czynne i zwilżające, środki zwiększające rozpuszczalność barwników, dyspergator, substancje pochłaniające wilgoć, modyfikatory lepkości, filtry UV, antyutleniacz, inhibitor wolnego rodnika.

Podstawowy skład atramentu

Każdy tusz do drukarek składa się substancji barwiącej. Najczęściej jest to pigment lub barwnik. Pigment jest drobinką substancji stałej, która nie podlega rozpuszczeniu. Występuje najczęściej z wypełniaczem, zwiększającym powierzchnię krycia pigmentem. Barwnik jest z kolei substancją rozpuszczalną, a więc dającą równy kolor całemu atramentowej.Rozpuszczalnik jest substancją, w której rozpuszczony lub – w przypadku pigmentu – zawieszony jest czynnik barwiący. Te dwa połączone składniki stanowią tak naprawdę to, co optycznie postrzegamy jako gotowy tusz do drukarek.

Dodatki w tuszu

Tusze do drukarek zawierają chemiczne dodatki, które w praktyce umożliwiają korzystanie z barwnego atramentu złożonego z środka barwiącego i rozpuszczalnika.Surfaktanty zawarte w tuszu odpowiadają za niemieszanie się kropel na kartce papieru. Dzięki nim, wydruk przynajmniej dwukolorowy ma wyraźnie zaznaczone linie odcięcia poszczególnych barw. Środki powierzchniowo czynne i zwilżające mają z kolei obniżyć napięcie powierzchniowe i pomóc przenikać wgłąb podłoża drukowego (głównie papieru).Filtry UV, antyutleniacze mają na celu zwiększenie odporności na promieniowanie UV (najczęściej po prostu promienie słoneczne), czyli dają ochronę przed blaknięciem oraz pękaniem chemicznych łańcuchów barwnika. Więcej informacji znajdziesz na stronie tusze do drukarek – print24.com.pl.

Całość

Nie można dokonać uproszczenia, iż tusze do drukarek to pigment i woda. O ile środek barwiący i rozpuszczalnik stanowią większość składu, o tyle tak przygotowana mieszanka nie umożliwiłaby w praktyce dokonania wydruku na drukarce atramentowej – krople łączyłyby się ze sobą, kolory mieszały, a obraz nie przylegałby (pod względem chemicznym) do kartki.

Categories Technologia
zhouse.pl https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ eb.com.pl