TOP

Strój jeździecki – co wybrać na pierwsze lekcje jazdy konnej?

Nie ma wątpliwości, że nauka jazdy konnej jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych sportów. Ogólnie pojęta hippika określana jest jako sport ogólnorozwojowy, który pozwala na zachowanie nie tylko dobrej kondycji, ale również sylwetki. Jazda konna jako sport polecana jest osobom bez względu na ograniczenia wiekowe. Jak przygotować się do pierwszych jazd? Co warto wiedzieć?

Wybierajmy stadninę jeździecką

Chcąc rozpocząć naukę jazdy konnej przede wszystkim powinniśmy znaleźć stadninę w naszej okolicy. Warto odwiedzić kilka i samodzielnie ocenić w której klimat odpowiada nam najbardziej. Podczas takich wizyt warto również porozmawiać z samymi instruktorami i sprawdzić, czy uda nam się podczas późniejszej nauki dogadać i polubić. Kiedy wybierzemy stadninę pozostaje nam zapisać się na pierwsze lekcje!

Pierwsze lekcje w stadninie

Pierwsze godziny w stadninie to przede wszystkim zapoznanie się ze zwierzęciem, poznanie wyposażenia stajni i nauka oporządzania konia. Podczas pierwszych godzin  nie musimy mieć na sobie specjalistycznego ubioru, kiedy jednak osiodłamy konia i na niego wsiądziemy konieczny jest kask na głowie. Kaski możemy wypożyczyć w stadninach.

Po kilku jazdach z pewnością podejmiemy decyzje o tym, czy kontynuować naukę. Jeśli zdecydujemy się na przygodę z jeździectwem warto pomyśleć o profesjonalnym stroju jeździeckim. Jednym z niezbędnych elementów są bryczesy z pełnym lejem – bryczesy to wygodne spodnie jeździeckie, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na ścieranie czy wnikanie brudu. Bryczesy zbudowane są w taki sposób, aby umożliwiać lepsze trzymanie się w siodle. Nowoczesne bryczesy pozwalają na swobodną wymianę powietrza i wentylowanie skóry jeźdźca. Uzupełnieniem prawidłowego stroju są odpowiednie buty – najlepszym rozwiązaniem dla początkujących są sztyblety zakrywające kostki.

 

Categories Uncategorized