TOP

Ubezpieczenie auta – przydatne informacje dla posiadaczy samochodów

Ubezpieczenie auta to jedno z najważniejszych zagadnień związanych z eksploatacją samochodu czy motocykla. W Polsce prawo zobowiązuje posiadaczy pojazdów mechanicznych do wykupienia polisy OC – jest to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Ubezpieczenie OC to nie jedyna opcja na zabezpieczenie samochodu. Jakie możliwości dają nam jeszcze ubezpieczyciele?

Jakie ubezpieczenie auta wybrać?

Jak wspomnieliśmy wyżej, każdy posiadacz samochodu musi mieć ubezpieczenie auta w formie OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa roczna, która sprawdzana jest podczas każdej kontroli drogowej. Ubezpieczenie auta tego typu pozwala na uniknięcie roszczeń finansowych osób poszkodowanych na drodze przez właściciela polisy. Polisa OC nie ma stałej ceny – wysokość składki zależy od kilku czynników, w tym miejsca rejestracji samochodu, ale też wieku posiadacza, wieku samochodu oraz pojemności jego silnika. Brak ważnego ubezpieczenia OC skutkuje wysokimi karami finansowymi oraz koniecznością zapłacenia za wyrządzone na drodze szkody z własnej kieszeni. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie auta OC to nie jedyna polisa dostępna na polskim rynku.

Dodatkowe ubezpieczenie auta – assistance i AC

Obowiązkowe ubezpieczenie auta OC nie jest jedyną polisą dostępną w Polsce. Ubezpieczyciele, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli pojazdów, proponują dodatkowe polisy nieobowiązkowe. Jedną z najchętniej wybieranych jest polisa AC, czyli autocasco. Jej zadaniem jest chronić nasz samochód przed finansowymi skutkami kolizji drogowych czy kradzieży. AC to kompleksowe rozwiązanie, w którym to kupujący wybiera zakres ochrony. Im szerszy zakres, tym wyższa składka polisy. Drugą propozycją jest assistance, zwane również polisą przydatną w drodze. Assistance to pakiet pozwalający na skorzystanie z pomocy drogowej w określonej formie. Assistance pozwala na wykorzystanie holowania do najbliższego warsztatu, ale też wypożyczenie samochodu zastępczego czy zorganizowanie noclegu na czas naprawy samochodu.

Categories Motoryzacja