TOP

Na czym polega skok w tandemie?

Skoki spadochronowe są ogromną przyjemnością, która niektórym wydaje się ekstremalna. Do ich wykonywania przyciąga przede wszystkim ciekawość i adrenalina oraz możliwość obejrzenia przepięknych widoków. Skoki tandemowe, a więc wykonywane przy udziale instruktora, nie wymagają dostarczania badań lekarskich, specjalnych pozwoleń czy certyfikatów. Samo umówienie się z instruktorem odbywa się bardzo szybko. Instruktor, który jest jednocześnie pilotem tandemu objaśnia w dziesięć minut zasady postępowania. i już można przystąpić do przygody swojego życia.

Kilka słów o tym co jest niezbędne do skoków w tandemie

Skoki spadochronowe najlepiej jest wykonywać w dobrą pogodę, w okresie od kwietnia do października. Skoki tandemowe nie wymagają skomplikowanych formalności. Należy mieć ukończone osiemnaście lat, zaś w przypadku niepełnoletności konieczne jest przedstawienie oświadczenia pisemnego na temat zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Stan zdrowia uczestnika powinien być dobry.

Do skoków nie powinny przystępować osoby z chorobami układu krążenia, oddechowego, serca, padaczką, łamliwością kości czy niestabilnością kręgosłupa. Jeżeli nie ma żadnych przeszkód zdrowotnych skok może wykonywać nawet dziecko siedmioletnie, o ile przekroczyło wzrost 130 cm. Skakać mogą także osoby w wieku podeszłym oraz niepełnosprawni (także sparaliżowani od pasa w dół). W dniu skoku nie można pić alkoholu bądź zażywać innych substancji psychoaktywnych. Obowiązkiem szkół spadochronowych jest zaopatrzenie uczestnika w gogle, rękawiczki, kombinezon.

Bezpieczeństwo skoków tandemowych

Skoki tandemowe ze spadochronem to sport ekstremalny. Pomimo tego doświadczenie i wyszkolenie instruktora prowadzącego (tzw. tandempilota) sprawia, że nie ma się czego obawiać. Skoki są wykonywane na najbardziej nowoczesnym sprzęcie, wyposażonym w dużą ilość zabezpieczeń.

Oprócz spadochronu głównego w wyposażeniu znajduje się także zapasowy. Spadochron główny posiada połączenie z komputerem, przeprowadzającym analizę przebiegu skoku, by w momencie zagrożenia otworzyć spadochron na odpowiedniej wysokości.

Koszt skoku tandemowego

Skoki tandemowe to koszt ok. 500-600 zł, który wzrasta jeżeli klient chce skoczyć z większej wysokości. Ponadto w przypadku chęci sfilmowania skoku należy dopłacić około 250 złotych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

Categories Zdrowie i Uroda