TOP

Maski antywirusowe – przed czym nas zabezpieczą?

W sezonie grypy lub szalejącego na całym świecie koronawirusa warto pomyśleć o zakupie maski antywirusowej. Dowiedz się, jak prawidłowo jej używać i przed którymi patogenami możesz się zabezpieczyć, zakładając na twarz różne maski ochronne.

Przeczytaj artykuł i sprawdź:

  • Czy maski ochronne rzeczywiście pomagają ochronić się przed wirusami?
  • Które maski antywirusowe warto wybrać?
  • Jak prawidłowo stosować maskę ochronną?

Maska ochronna – czy na pewno działa?

Maski ochronne w okresie przeziębień i wzmożonego zachorowania na grypę znikają z półek w sklepach z artykułami medycznymi. Zazwyczaj podczas dużych epidemii grypy chore osoby zarażają innych drogą kropelkową. Mało kto wie, że wystarczy niewinne kichnięcie, aby z płuc aż na 3 metry wydostało się zakażone powietrze. Dzieje się to pod wysokim ciśnieniem, a wypuszczane z nosa i jamy ustnej bakterie czy wirusy osiągają wtedy nawet 40 km/h! Maski mają więc za zadanie ograniczenie przedostawania się do błon śluzowych patogenów, które następnie docierają w głąb organizmu.

Czy jednak materiałowe maseczki na pewno dobrze ochraniają przed drobnoustrojami? To zależy od rodzaju materiału i sposobu wykonania takiego produktu. Bardzo często producenci masek ochronnych konstruują je w taki sposób, aby zabezpieczały nie tylko przed bakteriami i wirusami, ale także alergenami, pyłkami, roztoczami, kurzem, pleśnią czy smogiem – osłabiającymi prawidłowe działanie układu oddechowego. Które modele będą najlepsze, by zapobiec zakażeniom i chorobom wywoływanym przez niechcianych gości z zewnątrz?
Maska antywirusowa – którą wybrać, by nie zachorować?

Maska ochronna powinna mieć określone cechy, by dobrze chroniła przed wspomnianymi szkodliwymi drobinkami zawieszonymi w powietrzu oraz groźnymi bakteriami i wirusami. Na rynku są do wyboru m.in. trójwarstwowe maski ochronne z trokami lub gumkami (typowo chirurgiczne), wykonane ze specjalnych materiałów filtrujących powietrze. Zabezpieczają one jedynie przed zakażeniem drogą kropelkową. Jeżeli zależy nam tylko na jednorazowej ochronie – te produkty sprawdzą się idealnie. Nieco bardziej zaawansowane modele to te wielorazowego użytku ze specjalnymi filtrami powietrza (np. N99 z aktywnym węglem, który wychwytuje zawieszone w powietrzu mikrocząsteczki PM 2,5 i PM 10). Takie maseczki mają zacisk nosowy, gwarantujący lepsze uszczelnienie twarzy, anatomiczny kształt i są dobrze wyprofilowane.

Te maski ochronne z górnej półki dodatkowo przeszły specjalne testy mgłą olejową, otrzymały certyfikaty jakości, a nawet spełniają europejskie normy. Są także wodoodporne, dlatego można stosować je nawet w deszczu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na maski antywirusowe pokryte specjalną włókniną, która dodatkowo przedłuża czas ich stosowania. Produkty tego typu mają tzw. klasę P3, co oznacza, że potrafią zatrzymać nawet około 99,95% szkodliwych cząstek z powietrza. Wszystko dzięki membranie z polipropylenowych nanowłókien. Są również bardzo wytrzymałe, mają sprasowane szwy, regulowane klamry i elastyczne paski oraz miękką wewnętrzną gąbkę, która nie obciera skóry twarzy podczas ich noszenia. Idealna maska powinna także mieć zawór ułatwiający oddychanie i odprowadzający wilgoć, który zapobiegnie parowaniu okularów i zawilgoceniu maseczki np. przy wchodzeniu do pomieszczeń przy dużej różnicy temperatur.

Jak stosować maski ochronne, żeby się nie zarazić?

Warto wiedzieć, że żaden środek ochronny nie daje 100% pewności, że wirusy i bakterie nie dostaną się do organizmu drogą kropelkową. Kiedy dookoła panuje grypa, przede wszystkim należy zachować rozsądek i podstawowe zasady higieny: regularnie myć ręce ciepłą wodą z mydłem, unikać dotykania oczu oraz nosa, aby nie wprowadzać bakterii do błon śluzowych, i dbać o zdrowy tryb życia. Oczywiście dodatkowym zabezpieczeniem mogą być wspomniane już maski antywirusowe, jednak należy je odpowiednio stosować.

Pamiętajmy, że jednorazowa maseczka z cienkiego materiału nie daje zbyt długiej ochrony i trzeba ją często zmieniać w ciągu dnia. Po każdym zdjęciu z twarzy należy ją wyrzucić i sięgnąć po nową. Z kolei maski wielokrotnego użytku wystarczają na dłużej – można je stosować od kilku do kilkunastu dni. Różne modele masek znajdziesz na Allegro. Bez względu na to, czy chcesz ustrzec się przed groźnym koronawirusem, zwykłą grypą czy przeziębieniem, warto mieć w domu kilka sztuk maseczek pod ręką, aby móc po nie sięgnąć, zanim przy pandemii zabraknie tego typu produktów w aptece.

 

Categories Zdrowie i Uroda
zobacz -satori.org rp.pl