W wielu pracach usługowych, szczególnie kiedy szybka i precyzyjna diagnostyka ma duży wpływ na efektywność, wykorzystuje się nowoczesne urządzenia elektroniczne, które znacznie skracają czynności naprawcze. Taka sytuacja dotyczy diagnostyki różnego rodzaju instalacji o skomplikowanej budowie. Tam znajdują szerokie zastosowanie kamery inspekcyjne.
Co kryje się pod nazwą kamer inspekcyjna?
Kamery inspekcyjne są przełomowym osiągnięciem wśród narzędzi diagnostycznych, ponieważ wspomagają pracę ludzi na najtrudniejszych odcinkach.
Urządzenia składają się z sondy wyposażonej w miniaturową kamerę o wysokiej rozdzielczości umieszczonej na długim kablu. Łączy on sondę z odbiornikiem komputerowym, na którym przetwarzany jest obraz z trudno dostępnych zakamarków instalacji.
Dzięki zastosowaniu kabli przewodzących dane posiadających różne długości, możliwa jest obsługa na odległość od kilku, aż do ponad stu metrów, co daje szerokie możliwości diagnostyczne.
Gdzie wykorzystuje się kamery inspekcyjne?
Tego rodzaju urządzenia znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach od przemysłu, aż po usługi. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości szybkiego dotarcia do miejsc wystąpienia awarii, można skorzystać z wyjątkowych parametrów mikro kamery.
Do branż, gdzie powszechnie używane są kamery endoskopowe należą gałęzie przemysłowe, zajmujące się przesyłem gazu, wody i innych substancji. Za pomocą sprzętu wizyjnego lokalizowane są miejsca wymagające interwencji służb naprawczych.
To doskonałe urządzenie diagnostyczne stosowane jest także do monitorowania rozbudowanych systemów kanalizacyjnych, studni głębinowych, kanałów wentylacyjnych oraz kominowych.
Jakie korzyści płyną z zastosowania sprzętu wizyjnego?
Nowoczesne urządzenia wizyjne przede wszystkim pozwalają na bezinwazyjne monitorowanie nawet najtrudniej dostępnych elementów każdej instalacji.
Aby zlokalizować miejsce wystąpienia awarii lub część wymagającą wymiany wystarczy wprowadzić sondę, nie ma konieczności rozbierania instalacji na części.
Taka metoda jest znacznie tańsza, szybsza, a co najważniejsze precyzyjnie wykrywa oraz przekazuje do odbiornika szczegółowy obraz miejsca, gdzie wystąpiła awaria. To znacznie przyspiesza przeprowadzenie naprawy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.