TOP

Analiza zużycia energii

Korzystanie z dwutaryfowego systemu rozliczeniowego, jest jedną z dwóch podstawowych ofert, jaka jest oferowana przez dostawców energii. Dostawcy często rekomendują takie rozwiązanie jako super metodę na oszczędność. Czy jest tak faktycznie?

Licznik prądu dwutaryfowy — kusząca opcja.

Licznik dwutaryfowy zostanie nam założony, kiedy zdecydujemy się na rozliczanie energii elektrycznej w dwóch taryfach. Taryfa G12 powinna zostać jednak dobrze przez nas przemyślana. Jeśli tego nie zrobimy, może nas spotkać gorzkie rozczarowanie. Nie chodzi o to, aby kogoś do niej zniechęcać, ale aby podejść rozsądnie do tej decyzji. Optymistyczne prognozy, nie zawsze się sprawdzają.

Co należy sprawdzić przed przejściem na dwie taryfy?

Licznik energii, który mamy zazwyczaj zainstalowany nie pokazuje nam, ile energii zużywamy, w poszczególnych porach dnia oraz nocy. Jest to natomiast niezwykle istotny czynnik. Zanim więc podejmiemy się zmiany taryfy, powinniśmy zmienić licznik energii z klasycznego, na licznik dwutaryfowy. Pomimo tego, że licznik taki może kosztować kilkaset złotych, nie jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Decydują o tym dwa fakty:

– licznik prądu dwutaryfowy i tak będziemy musieli założyć, kiedy zdecydujemy się na zmianę taryfy na G12,
– jeśli nie zdecydujemy się na zmianę taryfy, to koszt licznika i tak będzie mniejszy niż ewentualne straty na rachunkach. Z czasem jednak kolejna analiza wydatków może dać inny wynik, a wówczas będziemy mieli gotowe dane.

Czy nie lepiej jest spisywać liczników energii samodzielnie?

Wiele osób uważa, że analizę wydatków na prąd może przeprowadzić samodzielnie. Klasyczny licznik energii, aby nasze badanie było wiarygodne, musielibyśmy spisywać jednak dwa razy dziennie o wyznaczonych godzinach, przez niemal cały rok. Łatwo zauważyć, że tego typu zadanie może być karkołomne. W przypadku liczników przeznaczonych do dwutaryfowego naliczania wystarczy je spisać raz w miesiącu, aby wiedzieć ile energii zużyliśmy w dzień i w nocy, oraz w jakich miesiącach zużycie jest największe. Licznik taki jest nieocenioną pomocą, nie tylko jeśli idzie o zmianę umowy. Dzięki niemu możemy wyciągać słuszne wnioski odnośnie do potencjalnie najkosztowniejszych instalacji i urządzeń w naszym domu, i planować rozsądniej ich wymianę na energooszczędne.

Categories Technologia