TOP

Drukarki laserowe

W wielu domach drukarki laserowe zastąpiły drukarki atramentowe. Stało się tak dlatego, że drukowanie przy pomocy popularnej laserówki jest dość tanie i bardzo szybkie. Toner, który umieszczamy we wnętrzu takiej drukarki starcza nawet na wydrukowanie kilku tysięcy stron.
Na co dzień nie zastanawiamy się, w jaki sposób działają sprzęty, z których korzystamy. Warto jednak poznać mechanizmy, które nimi rządzą – wówczas łatwiej poradzimy sobie z ewentualnymi problemami wynikającymi z uszkodzenia sprzętu.

Kilka etapów drukowania

Drukarki laserowe nie mogą drukować, jeżeli nie umieścimy w nich tonera. To dzięki niemu, zamontowanemu w odpowiednim mechanizmie, może powstawać druk.
Cząstki tonera są umieszczane w odpowiednich miejscach na papierze lub innej powierzchni, na której chcemy zrobić nadruk. Tak to wygląda, najogólniej ujmując sprawę. Jednak działanie drukarek laserowych dzielimy na kilka etapów.

Wałek

W każdej drukarce laserowej znajduje się specjalny wałek i zanim rozpocznie się proces drukowania, musi zostać on przygotowany. Taki wałek pokryty jest materiałem światłoczułym. Elektryzowany przyrząd pokrywa zwykle selen, krzem lub OPC, czyli organic photoconducting cartridge.

Światło

Kiedy wałek zostanie już przygotowany, następnym krokiem jest jego naświetlenie. Odbywa się to przy pomocy światła lasera lub linijki diodowej LED. Te miejsca na wałku, które zostaną naświetlone, jednocześnie przestają być naelektryzowane.
Proces naświetlania odbywa się w sposób zależny od typu drukarki. Istnieją dwa podstawowe sposoby. Drukarki typu write-black naświetlają miejsca, które będą później zadrukowane. Dzięki tej technologii uzyskujemy głębszą czerń na wydruku. Drukarki typu write-white naświetlają natomiast te miejsca, które z kolei pozostaną niezadrukowane. Ta technika druku pozwala na dokładniejsze drukowanie detali.

Przenoszenie tonera na wałek

Etap polegający na przenoszeniu tonera na wałek to wywoływanie. W jego trakcie toner jest przenoszony na wałek światłoczuły z magnetycznego wałka wywoływaczki.

Na papierze

Następnie przychodzi pora na przeniesienie tonera z wałka na papier. Wałek dotyka kartki i wówczas druk jest przenoszony. Często ten etap jest wspomagany elektryzowaniem ładunkiem przeciwnego znaku elektrodą, która znajduje się pod papierem.

Wprasowywanie

Etap, który nazywamy utrwalaniem polega na przejściu kartki między rozgrzanymi wałkami. Toner stapia się oraz wprasowuje w kartkę.

Ostatni etap

Kiedy cieszymy się już zadrukowaną tekstem stroną, przychodzi czas na ostatni etap, czyli, jak w przypadku wielu aktywności, czyszczenia. Wałek światłoczuły jest czyszczony i zobojętniany. Usuwane są więc z niego resztki tonera.

Tworzenie obrazu

Tak to wygląda od strony czysto technicznej, ale jak to się dzieje, że drukarka odtwarza obraz z komputera? Dane muszą być zapisane w zrozumiałym dla niej formacie, są więc przetwarzane przez procesor obrazu rastrowego (RIP).

Warto czasem, nawet z czystej ciekawości, zainteresować się tym, jak działają nasze domowe sprzęty.
Wysokiej jakości drukarki laserowe znajdziesz na stronie http://print24.com.pl/c/15/drukarki-laserowe.html.

Categories Technologia