TOP

Pompy przemysłowe i ich rodzaje

Pompy przemysłowe należą do urządzeń technicznych, wytwarzających odpowiednie ciśnienie przepływu wody w instalacjach wielu sektorów przemysłu. Przepływ wody w rurociągach powinien odbywać się z określoną wydajnością, za którą odpowiedzialne są pompy przemysłowe. Działanie pomp opiera się na przekazaniu wody do wirnika lub membrany w celu jej sprężenia i przekazania dalej.

Pompy wirowe

Działanie pomp wirowych oparte jest na pracy elementu wirującego, znajdującego się wewnątrz pompy. Element ten otrzymuje energię mechaniczną z silnika za pomocą szybko wirującego wałka, który za pomocą wirnika tworzy po stronie ssawnej odpowiednie podciśnienie. Pompy wirowe dzielimy na:
– pompy krętne – pompy tego rodzaju, poprzez obracający się wirnik, posiadający odpowiednio ukształtowane łopatki, zwiększają moment krętu cieczy (są to pompy odśrodkowe, helikoidalne, diagonalne, śmigłowe, odwracalne, o swobodnym przepływie, czerpakowego)
– pompy krążeniowe – pompy przemysłowe krążeniowe charakteryzują proporcjonalnym krążeniem cieczy do momentu obrotowego wału napędowego wirnika lub na jego obwodzie (są to pompy z bocznymi kanałami, peryferalne, z pierścieniem wodnym).

Pompy wyporowe

Elementem napędzającym pompy wyporowe, podobnie jak pompy wirowe, jest wał napędowy silnika z odpowiednim momentem obrotowym. Jednak narzędziem, które wywołuje pożądane podciśnienie jest tłok lub ślimak. Pompy te działają w oparciu o zjawisko wyporu cieczy, czyli przepompowania określonej ilości wody w wybranym kierunku. Pompy wyporowe dzielimy na urządzenia o ruchu:
– posuwisto-zwrotnym – przepompowanie porcji cieczy w tego typu urządzeniu wykonywane jest przez tłok o ruchu posuwisto zwrotnym (są to pompy tłokowe, nurnikowe, wielotłoczkowe, przeponowe)
– obrotowo-zwrotnym – pompowanie wody wykonywane jest przez element w kształcie skrzydła, wykonujący ruch wahadłowy (są to pompy skrzydełkowe)
– obrotowym – narzędzie tłoczące wodę wykonuje ruch obrotowy, pobierając ciecz partiami (są to pompy zębate, łopatkowe, krzywkowe, ślimakowe, śrubowe, labiryntowe)
– inne rodzaje pomp wyporowych (są to pompy z obiegowym ruchem narzędzia roboczego oraz pompy z procesyjnym ruchem narzędzia obrotowego).

Pozostałe rodzaje pomp

Wyróżniamy jeszcze dwa rodzaje pomp przemysłowych: pompy strumieniowe, zasilane przez sprężarkę, która wytwarza różnicę ciśnień pomiędzy cieczą w komorze ssawnej a komorze tłocznej, oraz pompy próżniowe, w skład których wchodzą: pompy obrotowe, z medium porywającym, kondensacyjne oraz pułapkowe.

Więcej informacji na stronie Partnera – http://pompyprzemyslowe.co.pl/

Categories Technologia
http://bibliotecalibre.org/dobry-sprzet-jezdziecki/ Meble do biura domowego https://xnova-24.pl/metoda-nadzorowania-wprowadzenia-projektow-na-rynek/