TOP

Jaki wpływ ma dieta na nasz organizm i zdrowie?

Dbałość o zdrowie, sylwetkę i kondycję fizyczną często nie jest już tylko kolejnym aspektem codzienności, ale wręcz modnym stylem życia. Niemniej, wiele osób nadal błędnie rozumie, czym jest „dieta”. Powszechnie kojarzy się ona z ograniczoną ilością spożywanego pokarmu oraz odmawianiem sobie jedzenia w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. A tak do końca nie jest. Dieta to po prostu sposób odżywiania się, z wykorzystaniem konkretnych produktów – a także świadomość tego, że dostarczane do naszego organizmu składniki wpływają na zdrowie, wygląd i samopoczucie.

Konsekwencje złego sposobu odżywania

Zdrowa dieta jest podstawowym czynnikiem sprzyjającym zachowaniu zdrowia oraz urody. Odpowiedni dobór witamin oraz składników mineralnych, powinien dotyczyć także profilaktyki, nie tylko leczenia różnych chorób. Istnieje wiele schorzeń, często poważnych, które rozwijają się w wyniku niekorzystnego dla naszego organizmu jadłospisu. Wystarczy choćby wymienić osteoporozę, cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca i nadciśnienie tętnicze czy nawet niektóre nowotwory. Jednak stosując się do piramidy zdrowego żywienia, z łatwością można sporządzić właściwy, zbilansowany zestaw posiłków. Co to znaczy? Posiłki te będą dostarczać nam w ciągu dnia składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mowa tu więc o odpowiednich ilościach białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin czy soli mineralnych.

Przeczytaj też: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jak je rozpoznać i leczyć?

Jakie produkty dostarczą niezbędnych składników odżywczych?

Nasz organizm skonstruowany jest w taki sposób, że do prawidłowego funkcjonowania niezbędne mu są różnego rodzaju składniki odżywcze. Wbrew powszechnie powtarzanym opiniom, potrzebuje on także tłuszczów. Dlatego zdrowa dieta to taka, która zapewnia nam wszystkie najważniejsze makro- i mikroelementy. Polska kuchnia i rodzime produkty umożliwiają komponowanie zróżnicowanych posiłków, zgodnie z piramidą zdrowego żywienia.

Najważniejsze produkty, należące do zdrowej diety, to:

  • Produkty zbożowe – m.in. ciemne pieczywo, płatki, kasze bądź makarony, ale i ziemniaki. Piramida zdrowego żywienia uwzględnia również miejsce dla węglowodanów złożonych. Dostarczają one energii na cały dzień. Ponadto, produkty zbożowe zawierają błonnik i wiele witamin z grupy B. Działanie tego pierwszego jest istotne choćby dla pracy jelit, gdyż pomaga usuwać zalegające w nich resztki pokarmowe.
  • Owoce i warzywa – powinny być dodawane do każdego dania. Mogą też tworzyć odrębne posiłki lub służyć za drobną przekąskę pomiędzy nimi. Gdy dopadnie nas mały głód, wówczas korzystniej jest sięgnąć po warzywo bądź owoce, niż po słodycze. Zdrowe jedzenie musi też pokrywać dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i substancje o właściwościach przeciwutleniających.
  • Produkty mleczne – zawierają wapń oraz witaminę D. Warto codziennie pić przynajmniej dwie szklanki mleka bądź kefiru. Dzięki temu lepiej chronimy się przed wystąpieniem osteoporozy. Ponadto, bakterie zawarte w fermentowanych przetworach mlecznych (takich jak kefir, maślanka bądź jogurt naturalny) wywierają korzystny wpływ na pracę jelit. Więcej informacji zawiera ten artykuł na kreatywna.pl.
  • Mięso, drób, ryby – stanowią źródło białka o wysokiej wartości odżywczej. Najlepiej zaplanować dzienny jadłospis tak, aby spożyć jedną porcję któregoś z tych produktów. Należy też zaznaczyć, że mięso powinno być chude.
  • Naturalne soki oraz woda mineralna – pamiętajmy, że trzeba wypijać minimum 1,5 litra płynów dziennie. Woda mineralna jest bardzo wskazana, szczególnie w czasie wielkich upałów, gdy człowiek się intensywnie poci. Wtedy należy wypijać nawet około 3 litrów dziennie. W naturalnych sokach z kolei znajdziemy witaminy (witaminę C, beta-karoten), które są również bardzo wskazane.

Warto przestrzegać zasad zdrowego żywienia na co dzień. Dzięki temu zdrowie, uroda i dobre samopoczucie będą naszym stanem naturalnym, nie zaś czym, o co musimy zawzięcie walczyć.

Źródło: www.infoss.pl

Categories Zdrowie i Uroda
https://musopensource.com/mieso-na-naszych-stolach/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/480-nowoczesna-kuchnia-loftowa https://calganx.net/okna-w-okleinie-drewnopodobnej/