TOP

Wydatki w szkole

Każdy rodzic, którego dziecko uczęszcza do szkoły często spotyka się z prośbami wychowawcy o płacenie różnego rodzaju składek – do funduszu klasowego, na Radę Rodziców czy innych. Czasami skumulowanie takich pozornie drobnych wpłat może naprawdę nadwyrężyć rodzinny budżet. Zanim jednak oburzymy się, gdy usłyszymy o konieczności uiszczenia kolejnej składki, pamiętajmy, że z tych pieniędzy korzystają nasze dzieci. W jaki sposób pożytkowane są środki zbierane od rodziców?

Meble szkolne

Bujanie się na krześle, rysowanie cyrklem po ławce, przyklejanie gum – to tylko niektóre z pomysłów nieroztropnych uczniów. Takie zabawy sprawiają, że sprzęt szkolny szybko ulega uszkodzeniu. Co jakiś czas w szkole należy więc zakupić nowe meble szkolne. Jest to dość duży wydatek, który zazwyczaj wspiera Rada Rodziców. Dzięki naszym składkom dzieci mogą więc siedzieć i uczyć się przy ładnych, nowych stolikach.

Sprzęt

Pieniądze z Rady Rodziców są często przeznaczane też na modernizację pracowni informatycznej czy zakupienie innych, nowoczesnych sprzętów.
Z niewielkich składek, o ile uiszczą je wszyscy rodzice, można więc zakupić na przykład tablicę interaktywną, dzięki której lekcje naszych pociech będą znacznie ciekawsze.

Nagrody

W większości szkół najpilniejsi uczniowie nagradzani są nie tylko świadectwem z biało-czerwonym paskiem, ale również nagrodami. Często są to książki, nierzadko również drobne sprzęty elektroniczne lub gadżety. Wszystkie te nagrody są zakupowane z funduszy Rady Rodziców. Jeśli zatem nasze dziecko także będzie mogło pochwalić się jakimiś osiągnięciami lub wspaniałym świadectwem – również skorzysta z tego profitu.

Materiały

Przekazywanie wiedzy w formie wykładowej świetnie sprawdza się w szkolnictwie wyższym. W szkole podstawowej taka forma nie byłaby jednak efektywna. Dlatego dzieciom potrzebne są różne pomoce naukowe. Przede wszystkim chodzi tu o podręczniki. Ich zestawy bywają dość drogie, ale dzieci z rodzin o trudniejszej sytuacji materialnej mogą starać się o dofinansowanie ich zakupu ze szkoły. Ponadto, nauczyciele często korzystają z dodatkowych pomocy, które odbijają dla uczniów na ksero. Zwykle to zadaniem rodziców jest więc zakupienie papieru ksero, z którego wychowawca może korzystać. W niektórych placówkach odbywają się również zbiórki funduszy na serwis czy toner do tego sprzętu.

Dobrym sposobem na to, aby rozwiać nasze wątpliwości, dotyczące tego, co dzieje się z wpłacanymi funduszami jest spytanie o to w sekretariacie lub księgowości szkoły. Jeśli zrobimy to grzecznie, nie w sposób agresywny czy atakujący, zapewne otrzymamy rzeczową wiadomość, co dzieje się z wpłacanymi przez nas funduszami. Takich informacji często udzielić może też wychowawca klasy, na przykład podczas zebrania z rodzicami.

Część wpłat i składek w szkole jest dobrowolna, co oznacza, że nie musimy ich opłacać, zwłaszcza, jeżeli nasza sytuacja materialna jest trudna. Wówczas warto zaangażować się w jakiś inny sposób w życie szkoły, na przykład pomóc w organizacji festynu.

Nowoczesne wyposażenie placowek oświaty znajdziesz na https://masteredukacja.pl/2400-krzesla-szkolne.

Categories Dom i Wnętrze
https://www.gama-sklep.com.pl/a/216-ciemna-komoda https://www.gama-sklep.com.pl/a/445-szafa-w-malej-sypialni https://beesafe.pl/porady/porownywarka-oc-ac-mubi/