TOP

Zdrowotne właściwości koncentratu barszczu czerwonego

Czerwone buraki są niezwykle zdrowym warzywem, które jednak niezbyt często gości w polskiej kuchni. Zazwyczaj wykorzystuje się je jako podstawę do zdrowej sałatki podawanej na ciepło, mogą także posłużyć do przygotowania barszczu, który coraz częściej jest traktowany jako pożywny napój pełen witamin i mikroelementów. Dlaczego tak się dzieje?

Zdrowotne właściwości buraków czerwonych


Buraki czerwone zalecane są przede wszystkim osobom, które cierpią na obniżony poziom żelaza we krwi. Jednak zawarte w burakach składniki, w tym żelazo, są bardzo wymagające jeśli chodzi o obróbkę termiczną i bardzo łatwo ulegają zniszczeniu. Wystarczy zagotowanie wywaru warzywnego, aby bezpowrotnie utracić większość witamin, w tym witaminę C.

Z drugiej strony długie gotowanie czerwonych buraków sprawia, że tracą one swój intensywny kolor, przez co barszcz z gotowanych buraków nie jest idealnie bordowy. Przy podawaniu takich potraw należy sięgnąć po koncentrat barszczu czerwonego, który zapewni wywarom warzywnym z burakami odpowiedni kolor, a jednocześnie będzie źródłem witamin i mikroelementów.

Do czego wykorzystać koncentrat barszczu


Najczęściej barszcz czerwony w postaci koncentratu wykorzystuje się do przygotowania barszczu czerwonego do picia lub barszczu podawanego z pasztecikiem. Taki barszcz, najczęściej w postaci klarownego wywaru z dodatkiem przypraw, podawany jest najczęściej jako tradycyjne danie wigilijne, coraz częściej wykorzystuje się go również w czasie imprez rodzinnych jako późne danie na ciepło.

Przy przygotowaniu tradycyjnego barszczu czerwonego z dodatkiem koncentratu barszczu warto pamiętać, że w polskiej kuchni obecny jest również barszcz ukraiński. Wspomniany barszcz ma niewiele wspólnego ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. W polskiej wersji barszczu ukraińskiego oprócz ugotowanych startych buraków czerwonych pojawiają się także warzywa (ziemniaki, marchewka, pietruszka), czasem dodaje się do nich słodką kapustę pokrojoną na kawałki lub ugotowaną fasolę. Dodanie koncentratu barszczu zapewni mu właściwy kolor.

koncentrat barszczu czerwonego znaleźć można w Sklepie Vitapol

Categories Zdrowie i Uroda