TOP

Czym są domy inteligentne i jak mogą pomóc nam w codziennym życiu?

Technologia domów inteligentnych znana jest na świecie od wielu lat, jednak w Polsce jest dopiero nieśmiało lansowana przez kilka firm. Co warto wiedzieć o tego typu rozwiązaniach? Czy faktycznie przyczyniają się one do tego, aby żyło nam się lepiej i wygodniej?

Domy inteligentne to nowoczesne instalacje, w których skład wchodzą liczne czujniki oraz aplikacja zarządzająca nimi. Czujniki porozumiewają się ze sobą radiowo lub też przy pomocy technologii WIFI. Do zarządzania czujnikami dedykowane są aplikacje tworzone na wszystkie rodzaje systemów operacyjnych w telefonach. Co ważne – aplikacje te tworzone są w języku polskim, przez co ich użytkowanie nie sprawia żadnego problemu.

Czym zarządzają czujniki?

Czujniki zarządzają pracą konkretnych elementów domu czy mieszkania – mogą być odpowiedzialne za zamykanie i otwieranie centralnych zamków w drzwiach, zamykanie rolet wewnętrznych, zamykanie bram wjazdowych. Wśród czujników wymienia się również czujnik gazu, czujnik zalania wody, czujnik światła, czujnik prądu. Czujniki mogą być odpowiedzialne również zadziałanie klimatyzatorów, grzejników i wiele innych. Czujniki montowane są najczęściej na ścianach, nie wymagają ciągnięcia kabli.

Kto najbardziej skorzysta z pomocy domu inteligentnego? Z pewnością rozwiązania te zachwycą osoby młode, zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. W praktyce jednak dom inteligentny pomoże najbardziej osobom starszym, o ograniczonych możliwościach ruchowych. Dzięki możliwości zmiany konkretnych parametrów (również przy użyciu tabletu) osoby starsze z pewnością poczują się bardziej komfortowo. O domach inteligentnych przeczytamy więcej na stronach producentów oraz firm dystrybuujących ich produkty. Warto również zajrzeć do internetu i przeczytać opinie innych użytkowników.

Categories Technologia