TOP

Samodzielne malowanie zacisków hamulcowych

Malowanie zacisków hamulcowych jest jedną z tych czynności, które z powodzeniem można wykonać w warunkach garażowych. Co warto wiedzieć o malowaniu zacisków hamulcowych, aby było to trwałe?

Dowolność w malowaniu!

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że malowania zacisków hamulcowych nie regulują żadne przepisy, a tym samym każdy z nas może je pomalować. Należy mieć jednak na uwadze, że malować można wyłącznie metalowe części zacisku i należy uważać na wszelkie gumowe uszczelniania. Ich uszkodzenie przy malowaniu czy też pokrycie farbą może wpłynąć na znacznie szybsze zużycie uszczelnień, co skutkować będzie wyciekiem płynu hamulcowego i osłabionym działaniem układu hamulcowego. Przed przystąpieniem do malowania zacisków należy zatem taśmą malarską lub lakierniczą zabezpieczyć powierzchnie, które nie będą malowanie.

Jaka farba do zacisków hamulcowych?

Podstawową kwestią w przypadku samodzielnego malowania zacisków hamulcowych jest dobór farby do ich pomalowania. Na rynku znajdziemy produkty wielu producentów. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać farbę dedykowaną do zacisków hamulcowych, a nie używać farby uniwersalnej. Należy sobie uświadomić, że zaciski hamulcowe pracują w dość ekstremalnych warunkach – mają styczność nie tylko z solą i zanieczyszczeniami z ulicy, ale również z wysoką temperaturą wytwarzaną w momencie hamowania (tarcia klocków o tarcze hamulcowe) oraz zanieczyszczeniami powstałymi z tego tarcia. Wbrew pozorom zanieczyszczenia z klocków hamulcowych przy udziale wysokiej temperatury bardzo szybko ulegają zapieczeniu, a tym samym mogą ingerować w warstwę farby, którą pokryjemy nasze zaciski hamulcowe. W przypadku dedykowanej farby do zacisków hamulcowych, takie ryzyko jest zmniejszone.

Ile to kosztuje?

Z jakim jednak wydatkiem musimy się liczyć w związku z samodzielnym malowaniem zacisków hamulcowych w naszym aucie? Wbrew pozorom jedynym wydatkiem jest tutaj zakup farby. Farba do zacisków hamulcowych to koszt przeważnie od kilkudziesięciu do około stu złotych, jednak w przypadku najdroższej opcji dostajemy przeważnie również odpowiednie narzędzia malarskie wraz z taśmą lakierniczą do zabezpieczenia elementów gumowych zacisków.

Podsumowując, samodzielne pomalowanie zacisków hamulcowych jest w pełni możliwe i może odmienić wizerunek naszego samochodu.

Categories Motoryzacja