TOP

Światło w domu

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w każdym domu. Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek pomieszczenie bez źródła sztucznego światła. Jednak każdy zakątek domu ma inne oświetleniowe potrzeby i musimy dopasowywać je do poszczególnych pokoi. Czym powinno charakteryzować się światło w każdej części domu?

Lampka nocka

Światło w sypialni powinno być delikatne, dyskretne. Nie mogą być to rażące w oczy wielkie lampy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać, aby oświetlenie pomagało nam w wieczornym zrelaksowaniu się i delikatnym rozbudzaniu o poranku.

W sypialni musi się znaleźć przede wszystkim lampka nocka. Jeśli mamy zwyczaj chodzić do łóżka i od razu zasypiać, jej światło może być nikłe – jego rola będzie zapewne ograniczała się do tego, abyśmy nie potknęli się idąc w nocy do łazienki. Jeżeli jednak lubimy poczytać sobie, leżąc w miękkiej pościeli, zadbajmy o to, aby światło było nieco mocniejsze, a nasz wzrok nie ucierpiał przez nocne czytanie. Dobrym rozwiązaniem są również lampki z regulowaną siłą światła.

Lampy designerskie

Źródło światła, a jednocześnie ozdoba – takie właśnie są lampy designerskie. Oryginalne, zaskakują swoją budową i kształtem, a czasem również kolorami. Niektóre z nich wyglądają inaczej kiedy emitują światło i inaczej kiedy jest ono zgaszone.

Jeśli więc chcemy ozdobić dom praktycznymi gadżetami, warto posłużyć się do tego lampami designerskimi.

Światło w kuchni

Jakie powinno być światło w kuchni? Przede wszystkim jasne, wyraźne. Szczególnie dobrze muszą być oświetlone miejsca takie jak kuchenny blat, na którym przygotowujemy posiłki oraz zlewozmywak, aby można było dokładnie domywać brudne naczynia. W przypadku lamp kuchennych mniejsze znaczenie ma zatem design i ogólna estetyka, a większe względy praktyczne. Często w tym pomieszczeniu dobrze sprawdzają się żarówki halogenowe.

Łazienka

Oświetlenia nie może zabraknąć również w łazience. Szczególnie dobrze powinno być rozjaśnione lustro. To przy nim wykonujemy makijaż lub golimy się, a więc światło musi być naprawdę wyraźne.
Jeśli jednak planujemy romantyczną, relaksującą kąpiel, nie pomoże nam w tym wielka lampa świecąca jaskrawym światłem. Warto mieć zatem w łazience również inne, dodatkowe, delikatne źródło światła.

Popsucie się korków, awaria w elektrowni, silna wichura czy burza – z takich powodów może zabraknąć nam światła w domu. Dlatego w łazience zawsze warto mieć przygotowane oświetlenie alternatywne – zestaw świec, z których skorzystamy w razie awarii prądu. Oczywiście, mogą nam się one również przydać wcześniej, na przykład podczas organizacji romantycznego wieczoru czy relaksu w bąbelkach.

Oświetlenie w domu powinno być zatem przede wszystkim dostosowywane do pomieszczenia. Zupełnie inne lampy nadają się do kuchni, a inne do sypialni. Oprócz rodzaju światła, jakie dają, warto również zwrócić uwagę na aspekty estetyczne. Lampy designerskie czy ozdobne są nie tylko źródłem światła, ale też wspaniałym, praktycznym elementem dekoracyjnym, który rozświetla wnętrze.

Lampy designerskie do twojego domu znajdziesz na stronie http://www.homegardenart.pl/pl/c/Lampy/144.

Categories Dom i Wnętrze
https://aahasc.org/co-zabrac-na-zimowisko/ https://datoura.org/tradycyjna-kuchnia-w-nowej-odslonie/ https://donnawhitefornchouse.com/meble-kuchenne-do-domu-o-otwartym-ukladzie/